Seniori a rozprávky. Ide to dokopy?

Autor: Bratislavské dobrovoľnícke centrum | 16.7.2018 o 14:40 | (upravené 17.7.2018 o 13:45) Karma článku: 2,03 | Prečítané:  405x

Láska ku knihám a k deťom. Presne tieto dve veci sa spojili a vznikol dobrovoľnícky program pre seniorov s názvom Čítankovo. Radosť majú deti aj seniori. Pozrite sa sami...

Koľko rodičov či starých rodičov dnes číta svojim deťom pravidelne rozprávky? Kontakt s príbehmi, ktoré otvárajú detskú fantáziu a rozlišujú dobro od zla, ide často do úzadia. Naopak do popredia sa dostávajú mobily a tablety. Toto však neplatí v medzigeneračnom programe Čítankovo, v rámci ktorého seniori čítajú deťom v materských školách v Bratislave.

Čítankovo

Podstatou projektu Čítankovo je rozvoj vzťahu detí k čítaniu a knihám a zároveň aj poskytovanie pozitívnych vzorov dospelých, v tomto prípade seniorov. Pilotný projekt v Bratislave sa nám podarilo rozbehnúť v materskej škôlke Vrakuňáčik. Dve seniorky - pani Veronika a Evka - chodia pravidelne raz do týždňa v čase od 11:00 do 12:00 do škôlky, kde vopred na vybratú tému čítajú rozprávky. Podmienkou je zapojenie sa do programu aspoň na 6 mesiacov. Senior si s deťmi vytvorí pozitívnejší vzťah a už dopredu sa môžu tešiť, že za nimi príde niekto koho už poznajú a majú s ním príjemné zážitky. 

 

Podmienky zapojenia sa do Čítankova

Do programu Čítankovo sa môže zapojiť každý senior alebo seniorka z Bratislavského kraja. Ideálne však je ak sú z okolia konkrétnej škôlky, aby mali do nej ľahší prístup a nemuseli dochádzať cez celú Bratislavu. Dobrovoľníci/čky sú vybraní do programu na základe vyplnených dotazníkov a osobných pohovorov. Pred samotným začatím musia prejsť výcvikom, aby vedeli akým spôsobom majú s malými deťmi komunikovať a akým štýlom čítať, aby zaujali ich pozornosť. Rovnako im poskytujeme odbornú podporu, vedenie a supervíziu aj počas samotného programu. Číta sa aj počas letných prázdnin, keďže Vrakuňáčik je v nepretržitej prevádzke. 

Medzi základné požiadavky patria aj: 

  • minimálny vek 50 rokov
  • trpezlivosť
  • zodpovednosť voči programu
  • záujem o prácu s deťmi predškolského veku
  • ochota venovať deťom 1 až 3 hodiny času týždenne

Dobrovoľníkov/čky do Čítankova hľadáme stále

Čítankovo by sme chceli aktuálne rozbehnúť aj v materskej škôlke L.Sáru v Karlovej Vsi. Ak ste senior/ka píšte na info@dobrovolnictvoba.sk alebo volajte na číslo 0918 569 781. Ak poznáte vo Vašom okolí seniorov, ktorých by mohol tento program zaujať, odporučte ho im. Budeme Vám vďační :-) Seniori sú totiž ideálni dobrovoľníci - majú dostatok času, sú zodpovední a majú za sebou celý život skúseností, ktoré môžu obohatiť malých škôlkarov. Dobrovoľnícky program sme prebrali z Centra dobrovoľníctva v Banskej Bystrici a s jeho súhlasom ho šírime ďalej v rámci Bratislavského kraja. A takto funguje Čítankovo tam: 

Zuzana Majerčíková BDC

Ak sa chcete dozvedieť viac o dobrovoľníckom programe Čítankovo, klikajte TU.

Ak sa Vám páči čo robíme a chceli by ste nás podporiť, spravte tak TU.

Ak sa chcete dozvedieť viac o dobrovoľníctve, je tu pre Vás naša webová stránka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Umierajúci chlapec márne prosí o pomoc. Putin Váňu nepočuje

Rodinu so vzácnym genetickým ochorením označili za zdravú. Aby ušetrili.

Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu

Matovičovi výlet do Cannes zrejme pomohol. V najnovšom Focuse rástol najviac.


Už ste čítali?