reklama

Výchova k dobrovoľníctvu na školách by sa mala posilniť

Slúžiť má k tomu aj nová ministerkou Lubyovou schválená koncepcia. K dobrovoľníctvu by mali viac študentov motivovať aj učitelia. Nie však pod nátlakom. Či to pomôže, ukáže až čas.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnešná prax na školách v súvislosti s výchovou k dobrovoľníctvu je rôzna. "Viaceré organizácie na Slovensku začali organizovať nábory dobrovoľníkov a dobrovoľníčok na školách a pre takto získaných ľudí organizujú vlastné dobrovoľnícke programy. Takejto spolupráci sú školy zväčša naklonené, ale dobrovoľnícka činnosť je aj v tomto prípade vnímaná skôr ako mimoškolská aktivita a súčasť neformálneho vzdelávania", píše sa to v Koncepcii výchovy a vzdelávania detí a mládeže k dobrovoľníctvu, ktorú schválila 19.4.2018 ministerka školstva Martina Lubyová.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svetlé výnimky

Samozrejme nájdu sa na školách aj aktívne pedagogičky a pedagógovia, ktorí deti a mladých inšpirujú, aby sa zapájali do dobrovoľníckych aktivít a organizujú pre nich aj rôzne zaujímavé aktivity. V rámci nich si môžu žiaci vyskúšať využiť svoje poznatky a skúsenosti pre druhých. Koncepcia však konštatuje, že: "na väčšine školách sa často stáva, že dobrý úmysel byť aktívnou zaangažovanou školou, byť „in“, vedie k tomu, že žiactvo je k dobrovoľníctvu vedené bez jeho slobodného rozhodnutia, čo má za následok vytváranie negatívneho postoja zo strany žiakov a žiačok." Prepájanie dobrovoľníckych skúseností so vzdelávaním je tak podľa koncepcie skôr svetlou výnimkou a mnohé dobrovoľnícke aktivity žiakov a žiačok tak zostávajú "len" zážitkom bez priamych výchovno-vzdelávacích cieľov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké opatrenia prinášajú odborníci? 

Spomínaná koncepcia a jej zavedenie do praxe má prispieť k tomu, aby bolo dobrovoľníctvo prirodzenou súčasťou životného štýlu ľudí a života komunít na Slovensku, čím sa škola prepojí s reálnym životom. Majú k tomu pomôcť viaceré opatrenia, ktoré by sa mali postupne zaviesť do praxe v nasledujúcich rokoch:

  • už v tomto roku sa má vypracovať metodika realizácie výchovy a vzdelávania k dobrovoľníctvu na jednotlivých stupňoch vzdelávania a rovnako aj program pre vzdelávanie pre pedagogických a odborných zamestnancov v oblasti dobrovoľníctva

  • v roku 2019 sa má vypracovať hodnotiaci systém škôl a školských zariadení na to, ako sa im podarilo danú koncepciu uviesť do praxe

  • rok 2020 je určený pre odpočet - teda či sa podarilo splniť opatrenia na realizáciu tejto koncepcie

Odporúčania do praxe

  • vysoké a stredné školy by mali začleniť vzdelávanie k dobrovoľníctvu už do prípravy budúcich pedagogických zamestnancov

  • medzi školami a dobrovoľníckymi organizáciami by sa mal vytvoriť systém pre spoluprácu

  • využitie už existujúcich dobrovoľníckych programov (DofE, RmS, Green Foundation, iniciatívu EÚ Európsky zbor solidarity a iné)

  • základné a stredné školy by mali zaviesť pozíciu koordinátora dobrovoľníckych aktivít na škole

Trh dobrovoľníctva na školách

Je veľa možností ako prepojiť školy s dobrovoľníctvom, aby si žiaci vyskúšali zúžitkovať svoje poznatky v praxi. My v Bratislavskom dobrovoľníckom centre sme tento rok zorganizovali na dvoch školách v Bratislave- na Strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií a na Obchodnej akadémii Račianska 107 - náš pilotný projekt Trh dobrovoľníctva na školách. Pre študentov prvých a druhých ročníkov sme najprv spravili Zoznamku s dobrovoľníctvom, na ktorej sa dozvedeli čo je to dobrovoľníctvo, aké má dobrovoľník práva a povinnosti. Následne potom im desiatka organizácií odprezentovala svoje dobrovoľnícke ponuky. Každá organizácia mala jeden stôl so svojimi propagačnými materiálmi. Žiaci sa mohli so zástupcami organizácií porozprávať a odhaliť, že tráviť voľný čas je možné aj rôznorodými činnosťami, ktoré navyše pomáhajú druhým. Niektorí žiaci prejavili skutočný záujem o dobrovoľníctvo, iní brali akciu len ako povinnú jazdu, vďaka ktorej sa nemuseli učiť. Vzdelávanie k dobrovoľníctvu je preto veľmi dôležité, aby si žiaci už v mladom veku uvedomili, že nie je všetko len o peniazoch a svojimi aktivitami je možné aj pozdvihnúť svoju komunitu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Týždeň dobrovoľníctva

Ďalšou zaujímavou aktivitou ako môžu učitelia prepojiť vzdelávanie s dobrovoľníctvom je aj Týždeň dobrovoľníctva, ktorý sa bude konať od 16. do 22. septembra 2018 na celom Slovensku. Počas neho sa budú môcť učitelia so žiakmi prihlásiť na rôzne dobrovoľnícke aktivity - od manuálnych prác až po trávenie času so seniormi či zdravotne znevýhodnenými ľuďmi. Na aktivity sa bude dať prihlasovať od 1. augusta. Viac informácií nájdete aj na stránke www.tyzdendobrovolnictva.sk. Do Týždňa dobrovoľníctva sa môžu zapojiť nielen školy, ale ktokoľvek kto má chuť pomôcť druhým - či už ide o jednotlivcov alebo skupiny. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Zapojte sa do Týždňa dobrovoľníctva aj Vy!
Zapojte sa do Týždňa dobrovoľníctva aj Vy! (zdroj: BDC)

Zuzana Majerčíková BDC

Viac sa o Týždni dobrovoľníctva dozviete TU

Ak sa Vám páči náš blog a chceli by ste nás podporiť v našej činnosti, stačí kliknúť TU.

Ak sa chcete dozvedieť viac o dobrovoľníctve, je tu pre Vás naša webová stránka.

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  15x

👋 Motivujeme ľudí k dobrovoľníctvu a učíme organizácie ako s dobrovoľníkmi pracovať 💻 Máme dobrovoľnícky portál, na ktorom nájdete aktuálne dobrovoľnícke ponuky v BA ❤️ Stačí sa zaregistrovať a pomáhať 🙌🏼 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéDobrovoľníctvo

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu