Až polovica mladých na Slovensku nezištne pomáha, ukázal prieskum

Autor: Bratislavské dobrovoľnícke centrum | 26.4.2018 o 11:38 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  461x

Máme skvelú správu. Na Slovensku sa roztrhlo vrece s dobrom. Až 50 percent mladých ľudí vo veku od 15 do 30 rokov sa venuje dobrovoľníctvu. 

Tieto skvelé správy priniesol najnovší výskum o dobrovoľníctve mládeže. Realizovala ho Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií v spolupráci s Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici

Dobrovoľníctvo mládeže na Slovensku za rok 2017Dobrovoľníctvo mládeže na Slovensku za rok 2017 (Alžbeta Brozmanová Gregorová, Jana Šolcová, Marika Siekelová)

Z výsledkov sa teší jedna z autoriek doc. PhDr. Alžbeta Brozmanová Gregorová, PhD.: „Od posledného výskumu v roku 2011 ubehol už nejaký čas. Boli sme zvedaví a zvedavé, ako to dopadne. Výsledok je potešujúci. 50 % mladých ľudí sa aktívne zapája do dobrovoľníctva. Charakteristické je, že ide skôr o aktivity dlhodobé a pravidelné, než jednorazovky. 80 % mladých dobrovoľníči viac ako 12 mesiacov, pričom 60 % dobrovoľníči aspoň raz za mesiac a častejšie."

Oblasť životného prostredia je top, viac pomáhajú ženy

Dobrovoľničiť sa dá naozaj v akejkoveľvek oblasti života. Stačí si len vybrať. "Najobľúbenejšie oblasti sú u mladých životné prostredie, šport, zdravie, sociálne služby a detské a mládežnícke organizácie. Do dobrovoľníctva sa zapája viac mladých žien ako mužov, viac mladých ľudí s vysokoškolským vzdelaním, než so základným vzdelaním, viac mladých ľudí z miest, než z vidieka,“ dodáva Alžbeta Brozmanová Gregorová.

Čo bráni mladým dobrovoľničiť?

Najčastejšou bariérou pre začatie s dobrovoľníctvom je u mladých nedostatok času. Do dobrovoľníctva sa mladí nezapájajú preto, že nie sú o takejto možnosti informovaní alebo ich jednoducho o pomoc nikto nepožiada. 

Kompletné výsledky na jednom mieste

Výskum je súčasťou pripravovanej Koncepcie výchovy a vzdelávania detí a mládeže k dobrovoľníctvu. Kompletné výsledky si môžete prečítať v publikácii s názvom “Dobrovoľníctvo mládeže na Slovensku – aktuálny stav a trendy”. Prináša aj množstvo príkladov dobrej praxe a inšpirácií, ako realizovať dobrovoľnícke programy pre mladých ľudí v školskom prostredí. 

Publikácia Dobrovoľníctvo mládeže na Slovensku - aktuálny stav a trendyPublikácia Dobrovoľníctvo mládeže na Slovensku - aktuálny stav a trendy (Alžbeta Brozmanová Gregorová, Jana Šolcová, Marika Siekelová)

Ide o jeden z výstupov projektu Výchova a vzdelávanie detí a mládeže k dobrovoľníctvu, realizovaného s podporou  Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Prináša aj množstvo príkladov dobrej praxe a inšpirácií, ako realizovať dobrovoľnícke programy pre mladých ľudí v školskom prostredí. 

Zuzana Majerčíková BDC

Ak sa chcete dozvedieť viac o dobrovoľníctve v Bratislavskom kraji, je tu pre Vás naša webová stránka.

Ak sa Vám páči náš blog a chceli by ste nás podporiť v našej činnosti, stačí kliknúť TU.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Lindtnerov vzťah s Kočnerom sa pozrie aj Súdna rada

Debata o sudcovskej etike je podvyživená, upozorňuje Pavol Žilinčík.

Dobré ráno

Dobré ráno: Predĺžené moratórium je farizejský návrh

S predĺženým moratóriom prišla trojica koaličných poslancov


Už ste čítali?