Rýchla rota je späť

Autor: Bratislavské dobrovoľnícke centrum | 30.5.2017 o 16:12 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  388x

Chip a Dale, Gedžitka, Monty a Bzučo. Pamätáte si na nich? Vždy pripravená Rýchla rota zasiahnuť tam, kde to bolo najviac potrebné. Dnes sú naši hrdinovia späť. Splňte si svoj detský sen a pridajte sa k nim aj Vy.

Dobrovoľnícky program Rýchla rota vznikol ešte v roku 2000 v Česku ako jedna z foriem akčného dobrovoľníctva v centre Hestia v Prahe. Zapojili sa do neho aj aktívni stredoškoláci a program sa potom rozšíril po celej krajine. A teraz prišiel aj k nám. Prečo vysvetľuje naša koordinátorka projektu Lucia Johanesová: "Program Rýchla rota je našou novinkou, ktorá vznikla na základe dopytu od neziskových organizácií, ktorí potrebovali zohnať dobrovoľníkov približne týždeň pred konaním akcie. Takéhoto programu sa ale dožadovali aj ľudia, ktorí sa nemôžu pravidelne venovať dobrovoľníctvu. Rýchla rota tak pomôže neziskovým organizáciám a zároveň zapojí do dobrovoľníctva nových ľudí."

Pre koho je Rýchla rota určená? 

Dobrovoľnícky program Rýchla rota je pre dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktorý nemajú dostatok času na nejakú pravidelnú dobrovoľnícku aktivitu v jednej organizácii, ale chceli by pomáhať aspoň jednorázovo. Napríklad: Ak niekto robí na zmeny a pracovný čas má zakaždým iný, tak sa nemôže sľúbiť napríklad na doučovanie detí v krízových centrách, ktoré prebieha každý týždeň v ten istý deň. (Viac si môžete o projekte doučovania prečítať tu.) Rýchla rota je podľa Lucie Johanesovej aj pre tých, ktorí nevedia čo by chceli v rámci dobrovoľníctva robiť, no vedia, že by chceli pomáhať. "Cieľom rýchlej roty je zásah pri dobrovoľníckych ponukách, s ktorými nás nezisková organizácia osloví na poslednú chvíľku. Väčšinou ide o veľké, jednorázové akcie v oblasti životného prostredia, kultúry, športu a sociálnej oblasti."

Rýchla rota v akcii

Aj keď ide v našom dobrovoľníckom centre o novinku, máme za sebou už prvú úspešnú akciu. Naši dobrovoľníci pomáhali pri registrácii účastníkov a predaji vstupeniek na Fórum o remeselných potravinách.

Ako sa stať členom Rýchlej roty

V prvom rade sa je potrebné zaevidovať v našom dobrovoľníckom centre a absolvovať osobné stretnutie a zaškolenie s koordinátorkou programu. Tá Vás potom bude priebežne oslovovať emailom s dobrovoľníckymi ponukami podľa potreby a aktuálnej ponuky organizácií z Bratislavského kraja. Dobrovoľníci sa na aktivitu hlásia na základe svojho vlastného uváženia a podľa toho, kde chcú pomáhať. Do programu sa môžu zapojiť jednotlivci alebo skupiny vo veku od 15 do 99 rokov počas celého roka. Podmienkou je zapojiť sa do nejakej akcie aspoň raz ročne a tiež komunikácia s koordinátorkou aj v prípade, že o danú dobrovoľnícku aktivitu nemáte záujem. 

Už len jeden krok

Ak Vás dobrovoľnícky program Rýchla rota zaujal a chceli by ste sa stať jeho súčasťou, ozvite sa na info@dobrovolnictvoba.sk. Dobrovoľnícke ponuky Vám budeme zasielať aspoň raz do mesiaca. Tešíme sa na Vás.

Zuzana Gajdošíková (autorka je dobrovoľníčkou BDC)

Ak sa chcete viac dozvedieť o programe Rýchla rota, kliknite tu.

Ak sa Vám páči náš blog a chceli by ste nás podporiť v našej činnosti, stačí kliknúť TU.

Ak sa chcete dozvedieť viac o dobrovoľníctve, je tu pre Vás naša webová stránka. 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rada "vyhýbajte sa stresu" je nanič, vraví psychiater

Rady, ako sa v dnešnej dobe nezblázniť.

Bugár odkázal Kiskovi, že nemá vynášať, lebo sám zle dopadne

Prípad údajného vydierania exprezidenta rieši NAKA.


Už ste čítali?